top of page

DUYGUSAL DURUMUNUZU DESTEKLEYEN 5 AROMATERAPI BITKI

Bir çiçeğin kokusunun ya da bir bitkinin aromasının endişelerinizi alıp götürdüğü, düşüncelerinizi sakinleştirdiği ve ruhunuza huzur hissi verdiği bir dünya hayal edin.

Bu bitkiler sadece duyularımız için hoş bir deneyim değildir; duygularımızın derinliklerine ulaşarak destek, rahatlık ve denge sağlama konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahiptirler.


İçinde yaşadığımız hızlı tempolu modern dünyada stres, kaygı ve depresyon sıklıkla ön plana çıkmaktadır. Bu duygusal çantaları açamayacak kadar meşgul veya bunalmışsak, zamanla daha da ağırlaşırlar. Kendimizi korku, öfke, endişe, kayıp, keder, hayal kırıklığı, umutsuzluk ve çok daha fazlası gibi hoş olmayan duygularla yüklenmiş bulabiliriz.


Ancak bu yolda yalnız yürümek zorunda değilsiniz. Aromatik bitkiler duygusal alanda gerçek dostlarinizdir... Aromatik bitkiler, duygusal iyileşmemize açılan kapının kilidini açan bir anahtardır.


Bu blog yazısında, duygusal bedende aromatik tıp alanına dalacağız ve duygusal ve zihinsel sağlık desteği için kullanabileceğiniz beş spesifik bitkiye odaklanacağız.


Aromatik Bitkiler Duygusal Sağlığı Nasıl Destekler?Koku alma duyumuz, insan vücudunun karmaşık işleyişi sayesinde duygusal durumlarımız üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Bir aroma burun deliklerimize girdiğinde, onu doğrudan duygularımızı işlemekten ve anıları depolamaktan sorumlu karmaşık bir beyin yapıları ağı olan limbik sistemimize götüren bir yolculuğa çıkar. Bu benzersiz bağlantı, bazı kokuların güçlü duygusal tepkiler ortaya çıkarma ve geçmişimizden uzun zamandır unutulmuş anıları uyandırma gücüne sahip olmasının nedenidir.


Bu süreç son derece hızlı gelişir ve genellikle bilinçli farkındalığımız bile yetişmeden önce bir aromaya karşı duygusal bir tepkiyi tetikler. Örneğin, Lavanta'nın rahatlatıcı kokusuyla karşılaştığınızda, beyniniz kokladığınızın Lavanta olduğunu kaydetme şansı bulamadan önce, anında bir sakinlik, rahatlık ve gevşeme dalgası sizi sarar. Duygusal tepki öne geçer.


sardunya

Sardunyanın aroması sanıldığının aksine bitkinin çiçeklerinden değil yapraklarından gelir. Yapraklar açıkça kalp şeklindedir; bu, doğanın bize bu bitkinin amacını anlatma şeklidir. Sardunya sadece kalbi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda zihni de rahatlatır, heyecanı, hayal kırıklığını ve sinirliliği sakinleştirmeye yardımcı olur.


Sardunya, eğlenmenin nasıl bir his olduğunu unutan işkolik mükemmeliyetçi "meşgul arı"nın bitki müttefikidir. Bu bitkinin hem kronik hem de akut kaygıyı, özellikle de stresli ve aşırı çalışmaktan kaynaklanan sinir yorgunluğunu azaltma eğilimi vardır.


Gabriel Mojay'a göre Sardunya "duygusal duyarlılığımıza, rahatlamış doğallığımıza ve zevk ve keyif için sağlıklı bir susuzluğa yeniden bağlanmamıza yardımcı oluyor. Bununla birlikte, samimi iletişim için daha büyük bir kapasite geliyor; burada alma ve deneyimleme, verme ve ifade etme gücü kadar önemlidir.”

gül

Gül, göz alıcı yaprakları ve koruyucu dikenleriyle botanik varlığına yansıyan kalbi hem açar hem de korur. Bu bitki, kalbi aynı anda besleme ve koruma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Nazik bir kucaklama gibi, bu aromatik müttefik duygusal kalbi sakinleştirmeye ve desteklemeye yardımcı olabilir, zihne, bedene ve ruha rahatlık ve rahatlık duygusunu geri kazandırabilir.


Kalp açıcı nitelikleriyle Rose, ne olursa olsun duyguların ifade edilmesine alan açarak açılmak için kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olabilir. Bu bitki sinir sistemini sakinleştirir ve besler, ağır umutsuzluk, çaresizlik ve kayıtsızlık duygularının işlenmesine ve çözülmesine yardımcı olur. Rose, duygusal alemin nehirlerine ve vadilerine giriş ve çıkış yolculuğunuz boyunca sizi koruyacaktır.


Aromaterapist ve yazar Gabriel Mojay'a göre: “Çiçeğin şefkati, duygusal yaraları iyileştirme yeteneğiyle ortaya çıkıyor. İstismar ya da incinme yüzünden soğumuş bir ruha sıcaklık getiren Rose, en derin umutsuzluğa dokunabilir, yeniden sevmeyi mümkün kılan güveni geri getirebilir."


lavanta

Lavanta, stres ve kaygıyı hafiflettiği bilinen en yaygın bitkilerden biridir. Aslında, lavantanın sinir sistemini sedasyon olmadan sakinleştirme ve kaygı duygularını azaltmaya yardımcı olma yeteneğini gösteren önemli bilimsel çalışmalar yapılmıştır.


Gabriel Mojay, Lavanta'nın psikolojik faydalarının, kalbin enerjisini sakinleştirme ve dengeleme yeteneğinden geldiğine inanıyor. Lavanta, zihnimizi ele geçirmek ve bunaltmakla tehdit eden güçlü duyguları söndürerek kalbi rahatlatır. Bu şekilde Lavanta, zihinsel ve duygusal alemlerde dengenin korunmasına yardımcı olur.


Mojay ayrıca Lavanta'nın kendinden şüphe duymaya ve öz-bilinçli duygulara yol açabilecek sinirsel kaygıyı sakinleştirmeye yardımcı olabileceğini de paylaşıyor. Bu bitki, kendilerini ifade etme ve gerçek kimlikleriyle uyumlu bir hayat yaşama korkusuyla mücadele edenler için harika bir bitki müttefikidir. Lavanta, utangaçlık, mahcubiyet ve çekingenlik duygularından kurtulmanıza yardımcı olarak gerçek benliğinizi ifade etme güvenini sağlar.


papatya

Papatya gerçekten güneşin enerjisini bünyesinde barındırır; Isıtıcı ve tatlı aromasıyla daha “güneşli” bir eğilimi teşvik ederek depresyonu çözer. Lavanta gibi, bu bitki de ruhu sakinleştirme ve her türlü sinirsel stresi ve gerginliği giderme yeteneğine sahiptir. Papatya hem iç hem de dış kullanım yoluyla duygusal alanı destekleyebilir.Bu aromatik bitki, özellikle bu duygular karşılanmamış duygusal ihtiyaç ve isteklere bağlı olduğunda, biriken gerilimi ve hayal kırıklığını hafifletme konusunda özel bir ilgiye sahiptir. İhtiyaçlarımızın göz ardı edildiğini hissettiğimizde, daha da sıkı tutunarak, alışılmadık aşırı kontrol veya manipülatif davranışlara başvurarak tepki verebiliriz ve bu genellikle durumu çözmez.


Papatya, olmasını istediğimiz kişiyi bırakmamıza ve gerçekte olanı kabul etmemize olanak tanır; genellikle egonun yönlendirdiği arzudan kaynaklanan hayal kırıklığı, kızgınlık ve depresyon duygularını durdurur. Bu bitki bizi katı beklentilerden kurtulmaya, hem kendimizin hem de başkalarının kısıtlamalarını tanımaya ve onların sağlamasını istediğimiz şeylerin özlemini çekmek yerine, başkalarının sunabileceği sevgi ve ilgiyi benimsemeye teşvik eder


buhur

Eğer çoğu zaman duygular tarafından kolaylıkla bunaldığımızı hissediyorsak veya duygularımızla hiç yüzleşemediğimizi hissediyorsak, bunun nedeni kendimize olan güvenimizin veya temelimizin eksikliği olabilir. Kendimizi ayakları yere basmadığımızı hissettiğimizde, ister büyük ister küçük olsun, her türlü görevi yerine getirme becerimizi ve güvenimizi kaybederiz ve ağır duyguların ağırlığının da eklenmesi bizi uçurumun kenarına gönderebilir.


Buhur, çağlar boyunca birçok kültür tarafından saygıyla anılmıştır ve bunun iyi bir nedeni vardır. Buhur, zihinsel heyecanı ve endişeyi hafifletme, dikkat dağıtıcı düşünceleri sakinleştirme ve huzurlu bir meditasyon durumuna giden yolu açma yeteneği nedeniyle meditasyon sırasında sıklıkla tütsü olarak kullanılır.


Duygusal özgürlüğün aromatik bitkisidir. Sıkışmış veya batağa saplanmış hissettiğinizde, Frankincense sizi kaldırmaya yardımcı olmak için oradadır. Mojay şöyle diyor: "Ne zaman sıradan şeyler tarafından baskı altına alınmamıza ya da geçmişe bağlanmamıza izin verdiğimizde - herhangi bir aşırı bağlılık nedeniyle kısıtlandığımızda ya da baskı altında kaldığımızda - Frankincense özgürleşmemize yardımcı olabilir."
Buhur, kendini yansıtmanın, içgörünün ve sakin tefekkürün kapılarını açarak duygusal alanda barışı ve dengeyi teşvik eder. Eleştirmeden veya yargılamadan içinize bakabildiğinizde gerçek anlayış ve iyileşme başlayabilir.


nayasaromas instagram sayfasinda urunlerimizi takip etmeye devam edin.Yenilikler ile beraber olacagiz.

93 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page