top of page

2021 RÖPORTAJI

 

 

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde okudum. 15 yıl kadar kozmetik üretim-ARGE ‘de çalıştım. Üretimde çalışırken bazı tedavi teknikleri ile beraber ve doğal ürün nasıl test edilir bunları öğrenme şansım oldu. Kozmetikte çalıştır iken, hammadde ve aromatik uçucu yağlar ile ilgilendim. Amerika’dan NAHA onaylı HOLISTIK AROMATERAPIST eğitimini aldım. Bunlar sadece kozmetik alanında değil bütüncül tedavi dediğimiz tedavilerde de kullanılan bır tekniktir. Şu an Türkiye’de de gündeme gelmeye de başladı. Yurt dışına yerleşmem ile beraber  ve ilgim de olduğu için bu eğitimlere daha derinleşmeye başladım. Anne olmak  insana ayrı bir  güç ve öğrenme aşkı katıyor.Yurtdışında yaşayanlar sanırım beni anlar.Bu ihtiyac ile  beraber , Sujok Terapi Tüm seviyeler ve Triorijin akupunktur, Lecher Anten, biorezonans ,Access Bars ,Prana healing ,fonksiyonel beslenme ,Aromaakupressure ,Schussler Tuzları, Ayurvedık kanser uygulamaları gibi  bazi egitimlerede  devam ettim.

Sujok terapi ile nasıl tanıştınız?

Sujok terapi ile tanışmam ağır ağrı ataklarım sebebiyle oldu. Kronik hastalıklarım vesilesiyle birkaç terapistten terapi aldım. Normalde hiçbir ağrı kesiciyle geçmeyen ağrımı, o an terapi esnasında geçirdiler. İki günde bir ağrı atakları için hastaneye gidip serum alıyordum. Ağrıyı geçirebildiğine göre doğru yoldayım diye düşündüm. 2014-2015 yıllarında bir Kırımlı doktorun eğitimine katıldım. Orada Sujok terapi eğitimine başladık. Daha sonra farklı ülkelerin eğitimleri ile devam ettim. Son iki yıldır hem Instagram hesabımdan farklı paylaşımlar yapıyorum hem de uluslararası Sujok Birliği (İSA) bünyesinde sertifikalı eğitimler veriyorum. Sertifikalı olmayan atölyelerimiz de ; herkesin akut veya kısa süreli hastalıkları geçirebilecek evde kullanabilecekleri yöntemleri öğrenebilecekleri bir mini atölye mevcut. Ayrıca hem sağlık çalışanlarına hem de bunu çok detaylı öğrenmeye yönelik sertifikalı ISA’nın bünyesinde düzenlediğimiz eğitimlerimiz mevcut.

Peki, bu sizin için ne ifade ediyor?

Sujok aşk gibi oldu benim için. İyileşme sürecinde de çok fazla haşır neşir oldum. Etkilerini de çok fazla gördüğümden herkesin öğrenmesini temenni ediyorum. Türkiye’de çok fazla eğitim veren yok. Türkçe kaynak olmamasından dolayı çok bilenen bir tedavi yöntemi değil fakat öğrenmesi çok kolay bir teknik. Çok da hızlı etki eden bir tedavi yöntemi. Türkçe kaynağı olmayan ve pek bilinmeyen bir şeyi anlatmak gerçekten  güç! Fakat bunu ekimizle beraber başardığımızı düşünüyorum. Başlangıçta  herkese çok değişik bir yöntem gibi geldi , daha sonra  sonuçlarını gördükçe  ilgilenen ve takip eden sayımızda  çokca  arttı.2021  Sonu itibari ile  Türkiye'de 60 civari Yeni Sertifikali Sujok terapistlimiz ile beraber  sertifikalarimizi kutladik .

Sujok terapinin tarihi nedir?

Sujok terapi Profesör PARK JAE WOO adlı bir fen bilimcinin geliştirdiği bir tedavi yöntemidir.  Kore dilinde el ve ayak anlamına geliyor. Biz sadece eller ve ayaklardaki aslında akupunktur noktalarını kullanarak bu noktalarda bir iyileşme frekansı oluşturuyoruz. Sujok terapinin iki tane alanı var. Biri metafiziksel iyileşme yaptığı alan, diğeri de fiziksel iyileşmeyle çalıştığımız alan. Birinci seviyede biz fiziksel iyileşmede çalışıyoruz. Fiziksel iyileşmeyle çalışırken, tohumları, magnetleri, mıknatısları bu tarz yöntemleri kullanıyoruz. Metafiziksel çalışmada da akupunktur iğneleri, renk tedaviyi kullanıyoruz. Çok geniş bir tedavı alanı mevcut. Birçok alt dalı bünyesinde bulunduruyor. Sadece akupunktur olarak isimlendirmek alani daraltacaktir. Renk tedavisi, çarka tedavisi gibi esnetme egzersizlerini de bünyesinde bulunduran Sam Won Dong'u dahi barındıran bir tedavi sistemi. İnsanların çok kolay öğrenebileceği bir tedavi sistemi . Profesör Park eğitimlerine ilk olarak gönüllü başlamış. Birçok ülkede ücretsiz seminerler vererek yayılmasını sağlamış. Ana hikayesi Çin tıbbından geliyor. Beş element teorisiyle başlayıp altı enerjiyi bünyesinde barındıran bir tedavi sisteminden oluşuyor.

Yan etkileri oluyor mu?

Özellikle seviye 1 dediğimiz bölümde yani tohumları kullandığımız ve bazen de renk terapi kullandığımız bölümde hiçbir yan etki olmuyor. 7den 70’e güvenli bir şekilde kullanabiliyor. Tohum terapiyi kullanırken belli gıdalara örneğin sarımsağa alerjiniz varsa o zaman Sujok terapide sarımsağı kullanmamanız gerekiyor. Çok basit kurallar çerçevesinde ilerliyor. Bu yüzden de öğrenmesi herkes için çok kolay.  3-4 günlük bir eğitimin sonunda herkes baş ağrısı, ateş, kas spazmları gibi birçok alanda hızlı bir şekilde uygulamaya başlayabiliyorlar.

Genelde rahatsızlığı olanlar mı bu terapiden yararlanıyor?

Hayır,Bir hastalığınız olması gerekmiyor. Sujok terapinin içinde kullandığımız bazı materyaller var. Sujok yüzük gibi. Bu yüzük elimizin içindeki mikro akupunktur noktası dediğimiz hem organ yansımalarını yansıtan hem de vücudumuzdaki meridyenlerin Çin tıbbındaki meridyenlerin yansıması olan  meridyenler üzerinde çalıştığımız bir aparat. Bu yüzüğü bütün parmaklarımızda masaj yaparak kullanıyoruz. Her gün düzenli uygulanabilecek bir yöntem. Elin iç yüzeyindeki yin üzerindeki akupunktur noktalarında, aynı zamanda elin üzerindeki hem omurga noktalarında hem de meridyen noktalarında uyarıda bulunmuş oluyoruz. Bu noktalara masaj uygulayarak iyileşme frekansı oluşmasını sağlıyoruz. Bunun için mutlaka hasta olmanız gerekmiyor. Yorgun hissettiğiniz veya fit kalmak için kan dolaşımını hareketlendirmek için uygulayabileceğiniz bir yöntem. Herkes bunu günde 5-10 dakika uygulayabilir. Örneğin çalışırken konsantrasyonu arttırmak için yüzüğü kullanabilirsiniz. Parmak uçlarımızdaki beyin noktalarını uyarıyoruz. Ana enerji noktaları dediğimiz çakra noktalarıyla da bazen bütünleşen avuç içinde ve elin yüzeyinde belli noktalar var. Bu noktalar da kronik hastalarda moxa tedavisi uyguluyoruz. Ama hastalığı olmayan kişilerde bu noktalarda zaman zaman düşük enerji hissettiğinde veya moral olarak ruhen de düşük enerji hissettiğinde bu noktalarda masaj, renk terapi veya moxa terapiyle çalıştırabiliyoruz.

Sujok terapi elimizi insan vücuduyla nasıl bağdaştırıyor?

Sujok terapi de; elimiz yaratılış olarak bir insan vücudunun minyatür halidir. Başparmağı yukarı aldığımızda göğüs ve karın bölgesi, Parmaklarımız da kollar ve bacakları temsil ediyor. Bu siluet içinde bütün vücudumuzdaki her bir noktayı yerleştiriyoruz. Bu noktalar içinde çalışıyoruz. Yin, Çin tıbbında saklı, gizli, bükülebilir, karanlık demek. Elin iç kısmını bükebiliyoruz, bu yüzden elin iç kısmını temsil ediyor. Yang da güneş alan ışığı gören dış, sert doku demek. Bu da elin üst kısmını temsil ediyor. Avuç içi ve elin üst kısmını Sujok terapide bu şekilde kullanıyoruz. Burada mikro akupunktur noktalarında çalışıyoruz. Elin içinde göz kulak burun, başparmaktan başlayarak vücudu komple yerleştiriyoruz.

Genel olarak eller üzerinde mi çalışılıyor?

Sujok terapide özellikle ellerde çalışıyoruz. Bunun sebebi , ayaklarımız ile  gün içinde zaten yürürken bası uyguluyoruz , genelde ellerdeki noktalar çok fazla uyarılmamış oluyor. Önceden ellerimizi daha çok kullanıyorduk. Eskiden anneannelerimiz çamaşır yıkıyordu, meyve topluyordu. Çok fazla temas vardı, frekanslar çalışabiliyordu. Ama artık sadece bir elektronik aletin düğmesine basıyoruz. Sadece parmak uçlarımız bilgisayarda çalışıyor. Dolayısıyla oradaki noktaları uyardığımızda vücudumuzda oluşan hastalık frekansının olduğu noktaya, elimizin kumanda merkezinden bir iyileşme frekansı gönderiyoruz. Bu sistem çalışmaya başlıyor. Bunu yaparken tohumları kullanabiliyoruz.

Tohumlarla nasıl oluyor?

Tohumlarda da ilke şu şekilde çalıyor. Benzer bütüncül tedavilerdeki gibi benzerlik ilkesiyle çalışıyor. Benzerlik ilkesi kuantumda eş enerjiler birbiriyle arasında enerji alışverişi sağlar. ÇEKİM YASASInda  “Benzer benzeri çeker” Buna karşılık, değişik olanlar birbirini iter. Hatta benzer, benzeri ile güçlenir.

Örneğin bir üşütme problemi var, kalp ciğerler ve burunda çalışacağız. Tohumlara meyvelere ve sebzelere baktığımızda kuşburnunun içini açtığımızda kalp odacıkları gibi gözeneklidir. Aynı zamanda üşütünce meyve içeriğinde C vitamini yüksek olduğu için vücuda iyi gelir. Kalp noktasında kuşburnu kullanıyoruz. Burun tıkanıklığında karabiber. Karabiberin ısıtıcı etkisi vardır. Aynı zamanda kan dolaşımını arttırır. Tohumları seçerken işlev olarak baktığımız tohumlar var. Bir de fiziksel benzerlik ilkesiyle yani hem fonksiyonel hem yapısal özelliğe bakıyoruz. Fiziksel benzerlikte örneğin kulakta bir problem varsa kulağın yapısına benzeyen mantardır. Mantar tercih edilir. Veya karabiber buruşuk yapısı sebebiyle yuvarlak tohumlar gözün yapısına benzer. Pirinci de gözde arpacık varsa hem fiziksel benzerliği hem fonksiyonel benzerliği ile kullanıyoruz. Pilavı pişirirken pirinç suyu çeker. Arpacıkta da toplanmış sıvı  bir madde var. Onu çekmemiz gerekiyor. Pirinci tohumunu kullanarak SUJOK  göz noktasında iyileşme enerjisini aktifleştiriyoruz.

Ne kadar sürede dönüş oluyor?

2-3 gün içinde  ögrencilerimizden  arpacıkta çok hızlı sonuç alanlar oldu. Tohum terapi basit ve güvenlidir. Sujok terapi içinde yavaş çalışan kısmı fakat buna ragmen hızlı cevap aldığımızda bir kısım. Bir kişi terapist olmadan biraz bilgi sahibi olarak kolaylıkla güvenli bir şekilde uygulayabileceği yöntemlerden bir tanesi. Bazen aynı gün içerisinde, bazen 2  günde; kronik hastalıklarda ise   1 ,  2 aya kadar süren uygulamalar ile yanıt aldığımız oluyor.

Hangi aralıklarda devam ettirmeliyiz?

Sujok terapinin 2. ve 3. seviyelerinde çakra terapi metafiziksel tedaviler uyguladık. Her kronik hastalığın altında aynı zamanda psikolojik sebepler oluyor. Duygusal altyapılar olduğu için bütüncül tedavilerde bunlara bir bütün olarak bakmak gerekiyor. Tedavileri uyguluyoruz, fiziksel veya metafiziksel tedavi. Son noktada duygusal bir alt sebep oluyor.  Sujok terapiyi uyguladığımızda  bazen 10-15 gün düzenli uygulama yapıyoruz, hastalık geçiyor ama iki ay sonra tekrar geri geliyor. Bu durumda  duygusal sebeblere bakmak gerekiyor.

Elimizin belli bir noktasına bakarak bir rahatsızlığımız olduğunu anlayabilir miyiz?

Sujok tedavide teşhis yapmıyoruz. Doktordan teşhisini alıyorsunuz, tedaviyi uyguluyoruz. Sujok teşhis için doğru bir yöntem değil. Her şey dışa yansımıyor. Vücut çok büyük bir mekanizma. Mutlaka doktor tanısı olduktan sonra tedaviyi uygulamayı öneriyorum. Aroma terapi de uyguluyorsanız bu aynıdır. Örneğin bir kadın vajinal bir mantar olduğunu düşünüyor. Ama aslında bu alerjik bir rahatsızlık veya oto immun bir cilt rahatsızlığı var. O zaman yaptığımız tedavi cevap vermeyecektir. O yüzden doktor teşhisinizi aldıktan sonra bu tarz tedavilere devam etmek sonuç almanız açısından nokta atışı olacaktır. Bazı vakalarda, örneğin kiside karaciğer rahatsızlığı var. Elinde karaciğer noktalarındaki  yansımayı görebiliyoruz. Ama bu her zaman bir sinyal olmuyor.

El falı gibi, hastalıklarımızı görebiliyor muyuz?

Sujok terapide bası uyguladığımızda bir ağrılı nokta tespit ediyorsak “Bunu da kontrol etmelisin” belki diyebiliriz. Ama çok kullandığımız bir yöntem değil. .Teşhis amacı ile  kullanmıyoruz. Ama örneğin sırtınızda ya da boynunuzda bir ağrı var. Orada belli meridyen noktalarında bası uygulayarak hangi meridyenin ağrıya sebep olduğunu biliyoruz. Fakat bu  hastalık teşhisi değil. Orada akut olarak o ağrının hangi meridyenden kaynaklandığını buluyoruz ve onu tedavi ediyoruz. Tedaviye yönelik bir adım.

Doktorlarla birlikte çalışıyorsunuz diyebiliriz.

Teşhisini aldıktan sonra evde kendi tedavisini hızlı bir şekilde sonuçlandırmak için Sujok tedavi uygulayabilir. Sujok tedavinin en güzel kısmı, diğer bütüncül tedavilerde , biorezonans tedavi, Bach çiçekleri, fitoterapi bu tarz tedavilerde her zaman bir terapiste kontrol olmanız ve ona düzenli bir şekilde devam etmeniz gerekiyor. Sujok terapide ise böyle değil. Teşhisinizi aldığınız tedavinin yanında biorezonans tedavi bir seans alıyorsunuz. Eve döndüğünüzde bir sonraki tedaviyi bekliyorsunuz. Sujok terapi biliyorsanız eğer, diğer seansınıza kadar o hafta içinde rahatsızlık olan alanda çalışıp iyileşmenizi destekleyebilir ve hızlandırabilirsiniz. Diğer aldığınız tedaviden de kısa surede sonuç alırsınız. Sujok terapi uygulayacak kişiler için evde de kendi kendilerine  iyileşmeyi hızlandırmaları için çok özel bir yol.

Seviyelerden bahsettiniz. Kaç seviye var?

Sujok terapi meridyen, çakra ve tohum terapi kısmı 4 seviye. Bunun dışında yaklaşık 15-20 konu daha bünyesinde var. Çakra sistemi,Triojin, 8 element terapisi dediğimiz birçok konu mevcut. Bu konulara derinlemesine girdiğimizde seviyeler uzun sürüyor.

Sujok terapi Kore’de doğuyor ama Hindistan ile  çalışıyorsunuz?

Profesör Park uzun yıllar Rusya’da yaşamış. Ama Hindistan da Parkın eğitim verdiği birçok Hintli eğitmen bu sisteme çok hakim. Yayılmasında fayda sağlamışlar. Rusya’da ve Hindistan’da merkezleri var. Bu yolda Hintli bir eğitmeni seçmemin sebebi meridyen ve çakra konusunda çok eğitimliler ve tecrübeleri çok fazla. Sujok terapi Rusya ve Hindistan da çok tercih edilmiş. Maliyetli olmadığından herkes kolaylıkla öğrenip uygulayabiliyor. Profesör Park’ın 25-30 tane yazılmış kitabı mevcut. Türkiye’de Türkçe kaynak çok az. Benim atölyeler için çevirdiğim bazi kaynaklar mevcut. Türkiye’de İSA’nın altındaki online eğitimlere bu sene başladık. Eğitimler Rusya ve Hindistan odaklı veriliyor. Yabancı bir eğitmenle beraber çalışıyoruz . Sujok terapi, Türkiye’nin hiç alışık olmadığı bir tedavi sistemi. Mantığı açmak gerekiyor. Birebir çeviri yeterli olmuyor. bu konuda güzel ilerlediğimizi düşünüyorum.

Sujok terapi, klasik akupunkturla karşılaştırılıyor mu?

Geleneksel akupunkturdan çok farklı bir tedavi değil. İnsanların bilmemesinin sebebi şu, akupunktur doktorların tedavi uygulayabildiği bir yöntem. Mantalite olarak şunu benimsemişiz; akupunkturu doktor uygular, doktora gider tedavimi alırım ve gerisini düşünmüyoruz. Sujok terapiye geldiğimizde, vücudumuzdaki organların işleyişini öğrenip onu tanıyıp, dinleyip, noktayı bulup uygulamayı yapmamız gerekiyor. İnsanlara farklı ve zor gelen kısmı bu oldu. Çünkü konuyu anlatırken bir pankreasın yerini bilmemiz gerekiyor ki, elin içinde de düzgün bir şekilde yerleştirebilin. Homeopati dünyanın hiçbir yerinde doktor bazlı çalışılan bir tedavi sistemi değil. Herhangi bir ülkede 3 yıllık homeopati tedavinin eğitimi alıp homeopat olabilirsiniz. Bunu almak için doktor veya eczacı olmanıza gerek yok. Ama Türkiye’de bu sistemi sadece doktorlar ve eczacılar alabiliyor. Tedavi ücretleri de çok yüksek.Bütüncül tedavilerde biraz anatomi bilmeniz gerekiyor. Ama bütüncül tedavilerde örneğin homeopati hastaya bakarken, hastaya birey olarak bakar. Bu Sujok terapide de var. Belli bir soru listemiz var. Örneğin homeopatide “Yatakta nasıl yatıyorsun?Elleriniz soğuk mudur, sıcak mıdır?” bu tarz sorular vardır. Bunların hastalıkla alakası yoktur. Kişinin karakteri ve enerjisiyle bağlantılıdır. Sujok terapide kişinin içinde bulunduğu 6 enerji veya 5 element teorisindeki hangi enerjiye bağlı bu kişi, hastalik hangi enerjide olusmus , bunu bulmak için sorular sorup hastalığı o enerji bazında tedavi ediyoruz. Burada  hasta ile danışan arasındaki enerjetik uyum bile  önemlidir.

Pandemide hepimiz yorgun düştük. Sujok terapiye dayanarak ne yapmamızı önerirsiniz?

    Duygusal olarak duygularımız hormonlardan ve endokrin sistemden etkileniyor. Aynı zamanda hipofiz ve beyin meridyenler de duyguları etkiliyor. Burada ilk adım yüzük masajı. Herkesin hem zihnen, hem de bedenen fit kalması için uygulayabileceği yüzük masajı var. İkinci adım duygusal rahatsızlıklar,kalp ve böbrek üstü bezleriyle bağlantılı. Böbrek üstü bezleri hem hormonlarımızı hem de duygularımızı yöneten bir bölümdür. Bütün parmaklarımızın uçlarında beyin noktaları mevcuttur . Baş ağrıdığında başparmağımızı kullanıyoruz. Beyinle ilgili sorunlarda konsantrasyon gibi. 

    Vücudumuz %1 lik bir madde alani oluştururken ,%99 umuz enerjetik alandan oluşuyor. .Duygularimizi  Sujok terapide anlatirken , zihnimizin içinde ve  etrafinda  olumsuz duygularimizin sebep oldugu toz bulutu ,bilincimize ulaşmamizi engeller .Içimizdeki gizli öfke , kıskançlık , üzüntü ,keder ,öyle bir bulut oluşturuyorki ,uzakları göremez oluyoruz .Asıl  özümüze, kaynağımıza ulaşamıyoruz.

Ve bu negatif duygular birikerek , bizi sadece maddede  tutsak kalmaya iter.

Buna ister meditasyon  , ister tekamul  , ister tasavvuf , isterseniz sadece sevmek diye adlandırın Veya affetmek olsun ...Adını her ne koyar isek, bize iyi geliyorsa ....

   Pozitif düşüncenin önemi burada açığa çıkıyor ...

   Meditasyon ile beraber yaptığınız renk terapi veya meridyen  terapide düzenli bir şekilde asıl duygunuzu bularak çalıştığınızda ,bu bulutu yavaş yavaş dağıtmaya başlıyoruz ....

Beraberce iyileşiyoruz ...

       Bilinç, ruh ve beden  bir harmonizasyon da ilerlemeye başlıyor ...ne  1 eksik ,ne  1 fazla...

 

Tek bir yol yoktur ama her zaman bir yol vardır ...

KALBINIZE GÜLÜMSEDIM ..Naya...

SU-JOK TERAPI NEDEN BU KADAR POPÜLER?

Sujok ile Tedavi

Profesör Park Jae Woo (Kore) tüm kültürleri (Hint, Çin ve Mısır) ayrıntılı olarak inceledi ve başarılı sonuçlar elde etmek için pratik olarak uygulanabilecek kısa bir özet hazırladı. Bu tedavi terapisine "SuJok" adını  verdi.

"Su"  , "El" ve " Jok"  , "Ayak " anlamına gelir .

Ellerde veya ayaklarda yapılan tedavi pratik olarak yüksek dereceli fiziksel ve metafizik sonuçlar verir. Sujok terapisi, hareket hızı, basitliği temelinde Rakey, Spiritüel Şifa, Yoga, Kayropraktik vb. diğer tüm tedavi terapileri arasında en iyi alternatif tıbbı kanıtladı. Doğruluk, yan etki yok, tedavi maliyeti ve her şeyden önce akıl yürütmeye dayalı bilimsel onay.

Şimdi, tedavi yöntemlerini inceleyelim - hem fiziksel hem de meta-fiziksel, bunların çoğu Profesör Park'ın analizine dayanmaktadır.

Fizik Tedavi (Sujok Terapiye Dayalı)

Diğer birçok fizik tedavi tekniği ile birlikte sujok tedavisi herhangi bir problemin tedavisinde oldukça etkili bir şekilde kullanılabilir.

Fiziksel tedavi için sujok'un bu kısmı "yazışma sistemi" veya "vücudun homo enerji sistemi" olarak adlandırılır.

Aşağıdakiler gibi çeşitli yazışma sistemlerini içerir:

1) Standart yazışma sistemi
2) 3– seviye / böcek yazışma sistemi
3) Mini yazışma sistemi
4) Kısmi yazışma sistemi

Bu yazışma sistemleri aracılığıyla bir terapist vücudumuzun herhangi bir fiziksel bölümünü / hücresini / dokusunu çeşitli şekillerde tedavi edebilir.

Bu diyagramlar basit görünebilir, ancak bu terapide tedaviyi yürütmek, "Uluslararası Sujok Derneği" (Prof. Park Jae Woo tarafından) kapsamında nitelikli iyi bir öğretmenin rehberliğinde fiziksel, zihinsel ve ruhsal düzeyde birleşik çaba gerektirir.

Sujok Terapi doğada vardır ve doğanın bu nimetini ortaya çıkaran Prof. Park olmuştur. Eller ve Ayaklar ikili işlevlere sahiptir. Birinci işlevi çalışmak, diğeri ise vücudumuzu sağlıklı tutmaktır.

Çalışırken otomatik olarak bu yazışma sistemi uyarılır ve hastalıklar tedavi edilir. Bilim, doğa tarafından tasarlanan el ve ayakların bu ikili işlevinden kaynaklanabilecek vücudumuzdaki sorunların %95'inin vücudun kendisi tarafından tedavi edildiğini söylüyor.

Diğer avantajlar:

1) Basit ve yürütülmesi kolaydır.
2) İlaçsız
3) Oldukça etkili
4) Yan etki veya sonradan etki yok.
5) Akut vakalarda anında sonuç verme kapasitesi.
6) Fiziksel olduğu kadar meta-fiziksel sorunları da tedavi eder.
7) Uygun Maliyetli.

UYGULAMADA :

Yüzey Aplikatörleri - Bu yazışma noktalarındaki stimülasyon etkisini uzatmak için çeşitli yüzey aplikatörleri kullanılır.

Yüzey Aplikatörleri -
1) Doğal yüzey aplikatörleri olarak sınıflandırılabilir  . örneğin tahıllar, tohumlar, bitkiler veya bitki parçaları, taşlar, değerli taşlar, bitkisel ilaçlar, uçucu yağlar, vb.
2) Yapay yüzey aplikatörleri. örneğin mıknatıslar, elastik sujok halkası, kristaller, iğneler vb.
Yüzey aplikatörlerinin seçimi renk, şekil, boyut ve tıbbi özelliklerine göre yapılabilir.

ISA (Uluslararasi Sujok birligine bagli egitimler ) kursu, uygulayıcılar hakkında derinlemesine bilgi sağlar.

Tema :

Doğanın bu iyileştirici ruhu Profesör Park tarafından keşfedilmiştir.

Yaratıcının Kendisi tarafından yaratılmıştır ve bu nedenle asla yanlış olamaz.

Doğru şekilde yapılırsa bu tedavi ile mucizeler gerçekleşebilir.

O halde hepimiz en azından bu "yazışma terapisini", kendimizi ve aile üyelerimizi sağlığa kavuşturmak için tedavi etmeyi öğrenelim.

SuJok ile hastalığın tedavisi:

Bu protokoller aracılığıyla tedavi, çubuk mıknatıslar, renk işaretleri ve hepsinden önemlisi sağduyumuzu gerektirir.

bottom of page